Разработано jtemplate модули Joomla

 
 

Децентралізація: параметри спроможності, зміна грошових потоків і можливість реального самоврядування

До яких змін має призвести децентралізація, від чого залежить спроможність громади, як змінились відносини по вертикалі влади, пояснив експерт Всеукраїнської мережі фахівців і практиків з регіонального та місцевого розвитку РЕГІОНЕТ Олександр Бабич.  

 

– Головна мета децентралізації – це передача повноважень та реанімація такого поняття, як самоврядування, чого на сьогодні в Україні, як такого, немає. Самоврядування на відміну від державного управління має право щось робити на власний розсуд, проте в межах чинного законодавства і спираючись на думку місцевих мешканців. Децентралізація намагається дати повноваження на місця, але повноваження без грошей неможливі.

Кожна територія повинна бути спроможною і самостійно заробляти, що, природно, змусить місцевих підприємців сплачувати податки – «ні» корупції, «ні» багатьом схемам. Але ж досі багато питань було не враховано. Наприклад є землі, з яких законно вже багато років не можна сплачувати податки, бо вони не оформлені.Це питання до Державних кадастрів. Також самодостатності території сприятиме і майбутня повсюдність місцевого самоврядування, тобто не буде на одній території земель різної форми власності та розпорядження (району, сільради, держави), бо після об’єднання вся земля буде тільки у розпорядженні нової територіальної громади. І тоді зміняться певні підходи. Адже територія, як підприємство, повинна виживати за рахунок своїх надходжень.

Хоча на наших очах можновладці намагаються формувати нові громади не за перспективним планом, без розрахунків, і часто взагалі критеріїв спроможності не враховують. Така громада скоріше за все не зможе сама себе утримувати. Тому, якщо територія не спроможна, вона повинна об’єднуватися до тих меж, поки не набуде цих параметрів спроможності. І нинішнє законодавство дозволяє додавати території до вже створених: за формулою для спроможності територіальна громада повинна мати достатньо території та людей.

– Яким чином співвідносяться сьогоднішні реформи з процесом децентралізації? Скажімо, медична?

– Кожна спроможна громада має надавати повний комплекс медичних послуг. У кожному районі області на сьогодні є центральна районна лікарня, яка залишиться в одній з новостворених громад. Іншим доведеться вирішувати це питання самостійно – будувати, робити інфраструктуру. У будь-якому разі гроші на медицину у вигляді субвенцій будуть надходити із розрахунку на кількість проживаючих там людей. Тут принцип «гроші ходять за людиною». Тому новим територіальним громадам вигідно мати багато мешканців та великий обсяг сільських територій. Якщо територія багата на власні надходження, але там мало людей, то обсяг надходжень може не дати сукупної можливості надавати якісні медичні послуги. Якщо ж територія бідна, але там є багато людей, то за рахунок тих субвенцій буде легше виконувати соціальні функції. Тобто перші будуть заробляти, але за свій рахунок виконувати соціальні функції, а в другому випадку – будуть намагатися виживати за рахунок таких субвенцій.

З пожежною охороною на сьогодні те ж саме питання. За Законом України «Про співробітництво територіальних громад», новоутворені територіальні громади можуть об’єднувати кошти і спільно утримувати ту саму пожежну охорону локально, без центральної вертикалі. Подібне питання зараз обговорюється у Більмацькому районі.

– Чи зберігається як така вертикаль влади, звітування?..

– Обов’язково. Поділ на місцеві і центральні функції має бути. Є питання, які переходять на рівень місцевого самоврядування, і є які залишаються на центральному рівні. Такі як державна безпека, та ж сама медицина – вона багаторівнева, вища освіта...

Головне, що зараз змінилося, – у нових територіальних громад з’явились прямі міжбюджетні стосунки. Про їх вагомість свідчить навіть той факт, що на останній нараді голова ЗОДА доручив долучити об’єднані територіальні громади до повної інформації, якою раніше володіли тільки департаменти обллдержадміністрації. Тому що раніше кошти йшли через область, а сьогодні пішли напряму. Тобто тепер в області немає більше контролю, вони стали майже рівні. Раніше був батько і син, або якийсь там байстрюк – всяко бувало. І було багато моментів зайвого контролю. А тепер – мов брати. Сьогодні ОДА лише пропонує. Наприклад, не можна тепер змусити будувати чи ні і де той самий будинок культури в новій громаді. Це буде вирішувати громада, виходячи зі своєї спроможності. Бо вони самі забезпечують власну інфраструктуру, роблять опалення, проводять воду. Сьогодні не можна вищому органу сюди втручатися. І тому в словах голови ОДА ми бачимо зміну тональності.

Але ж звіти, я думаю, залишаться. Залишиться інституційна, галузева, технічна підтримка тощо. Крім того, не повинні галузеві департаменти ОДА перетворюватися в будівельні майданчики, вони мають опікуватися фаховими питаннями, розвитком профільних напрямків.

– Міська влада приймає рішення про відміну повноцінного харчування учнів початкових класів шкіл, посилаючись на можливості цього в законодавстві, пов’язаному з децентралізацією. Але вирішувала по суті не громада, хоча й обрані нею представники...

– Сьогодні ми вивчаємо досвід, коли меншість керує більшість, тобто представницької демократії, а не прямої. Сьогодні є багато інструментів і викликів, які вимагають зміни підходів. Наприклад, четверта промислова революція нам відкриває сьогодні досить широкий інструментарій для нових інструментів, навіть прямої демократії. На жаль, сама децентралізація в прямому сенсі ці питання не зачіпає. Але рано чи пізно вони з’являться. І не тільки електронні декларації та петиції. На цей час громада сама вирішує багато питань, вона може як підвищити вартість харчування, так і зменшити. Постає питання про місцеве самоврядування в буквальному розумінні цього слова. Щоб місцева громада могла на власний розсуд за власний кошт щось вирішувати. І тоді буде з кого питати. Раніше кивали на когось: це там вони, хтось, а тепер – так ось вони, будь ласка, запитуйте. Може й на вибори будуть ходити не 40%, а трохи більше. І думати будуть, не якої він партії піджак вдягнув, а що він реально зробив або хоча б готовий робити.


Loading...

Разработано jtemplate модули Joomla

Loading...

Разработано jtemplate модули Joomla

Loading...

Разработано jtemplate модули Joomla