Разработано jtemplate модули Joomla

 
 

Відомі невідомі: видатні постаті Запорізького краю

Вже у жовтні 2019 року Національний банк України введе у обіг нову купюру номіналом у тисячу гривень. З 25 жовтня у містах України почнуть з’являтися купюри, з одного боку яких буде зображена будівля Президії Національної академії наук України, а з іншого – Володимир Вернадський, вчений, громадський діяч.

 

Володимир Вернадський зробив значний внесок у розвиток філософії, запропонувавши новий напрямок – космізм, засновник геохімії, автор терміну та напрямку науки ядерної геології. Окрім того, саме він є засновником науки біогеохімії. Його називають українським Ейнштейном та Ньютоном. 1918 року Володимир Вернадський створив у Незалежній Україні першу національну Академію Наук у часи гетьмана Павла Скоропадського. 

Запорізький край також багатий на талановитих у різних сферах людей, впливових письменників та громадських діячів. Сьогодні ми пропонуємо приміряти на нову купюру діячів, які починали свій шлях на теренах Запоріжжя та Запорізької області.

Нестор Махно

Військовий та політичний діяч, керівник селянського повстанського руху 1918-1921 років, командувач Революційної повстанської армії України, тактик ведення партизанської війни. Анархо-комуніст. Народився у місті Гуляйполе Запорізької області.

Громадська діяльність:

1906- член анархістської організації «Спілка бідних хліборобів».

Сформував «селянські вільні батальйони», що боролися з козачими частинами з Румунського та Південно-Західного фронтів.

Прагнув стати «третьою силою» між більшовиками та Директорією.

Влітку 1918-го організував «Чорну Гвардію» для боротьби з урядом гетьмана Павла Скоропадського та німецько-угорськими військами.

1919 – розпочинає боротьбу з військами Директорії, Антанти, проти денікінців. 

Розповсюджував літературу українських соціал-демократів зі «Спілки».

Петро Ребро

Поет, гуморист, журналіст, діяч культури, активний громадський діяч. Родом з села Білоцерківці. Після закінчення педагогічного інституту (нині – Запорізького національного університету), працював у редакціях обласних газет, пізніше – у обласному книжково-газетному видавництві. Далі шлях Петра Ребра привів його до обласного управління культури. Саме цей етап життя допоміг 1967 року йому стати відповідальним секретарем Запорізької організації Спілки письменників України.

Громадська діяльність:

Фундатор Запорізької обласної організації національної спілки письменників України.

Виступив проти гіператомізації краю.

Засновник ряду літературно-мистецьких свят («Поетичний травень»).

Кошовий президент Міжнародної асоціації гумористів і сатириків «Весела Січ».

Активно відстоював права української мови і культури в регіоні.

Наполягав на будівництві обласної бібліотеки імені О. М. Горького, Історичного музею на о. Хортиці, кінотеатру «Перемога».

Один із засновників обласної організації Товариства української мови «Просвіта» й Асоціації національно-культурних товариств Запорізької області.

Засновник альманахів «Хортиця», (нині — журнал), «Спокута», «Весела Січ».

Дмитро Донцов

Політичний діяч, публіцист, літературний критик, засновник теорії інтегрального націоналізму. Народився у місті Мелітополь Запорізької області. Ще в молоді роки зацікавлюється історією рідного краю та нації, згодом розпочинає активну політичну діяльність. У 22-річному віці вступає до Української соціал-демократичної робітничої партії. У Львові отримує наукову ступінь – доктор юридичних наук.

Громадська діяльність:

1. Публічна діяльність: заочний опонент ідей комунізму, відкрито критикував політику українізації в СРСР.

2. Вважав, що призначення України у здійсненні гасла «Україна понад усе».

3. Обґрунтовував ідею сепаратизму України від Росії, засуджував москвофільство.

4. Закликав орієнтуватися на загальноєвропейські цінності й опиратися московському імперіалізму.

5. Сформував національну ідею як «Ідеал панування певної етнічної групи над територією, яку вона одержала в спадщині по батьках і яку хоче залишити своїм дітям».

6. Особливо наголошував на необхідності духовного відокремлення України від Росії.

7. Своїм головним завданням вважав виховання «провідної верстви» української нації активними, готовими на дію.

8. Сформулював основнi вимоги чинного нацiоналiзму.

Цей список ніколи не закінчиться, адже кожного дня на теренах Запоріжжя народжується нова ідея, яка вже у найближчому майбутньому перетвориться на дію, тому залишається лише спостерігати та допомагати усіма шляхами новим «донцовим».


Loading...

Разработано jtemplate модули Joomla

Loading...

Разработано jtemplate модули Joomla

Loading...

Разработано jtemplate модули Joomla